„Promocja i gratka dla filatelistów”

Zamek wznoszący się na cyplu skalnym, górującym nad malowniczą doliną Prądnika i otoczonym lasami Ojcowskiego Parku Narodowego – w taki sposób projektant Karol Tabaka zwizualizował najnowszy znaczek Poczty Polskiej poświęcony Zamkowi Pieskowa Skała. Tym samym Poczta wprowadza do obiegu znaczek o tematyce europejskiej, której patronuje stowarzyszenie PostEurop.

W tym roku tematem przewodnim serii „Europa” są właśnie zamki. Przedstawiony na znaczku zamek Pieskowa Skała ma być ambasadorem nie tylko polskiej historii i zabytków architektury, a przede wszystkim zachęcać do wycieczek do pięknej Jury  Krakowsko-Częstochowskiej.

Zamek Pieskowa Skała to obecnie jeden z nielicznych tak pięknie zachowanych zabytków architektury renesansowej w Polsce. Jest położony w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego w województwie małopolskim. Początki budowli sięgają czasów Kazimierza Wielkiego, który polecił wybudować tu strażnicę strzegącą traktu handlowego z Krakowa na Śląsk. Pod koniec wieku XIV Pieskowa Skała przeszła w ręce rodziny Szafrańców. Na początku XX wieku zamek został odrestaurowany i przekształcony w pensjonat, utworzono tu także muzeum archeologiczno-przyrodnicze. Po wojnie, od 1949 roku prowadzono tu prace konserwatorskie, przywracające autentyczne cechy architektury renesansowej.

Szczegóły informacji na temat znaczka na stronie internetowej Poczty Polskiej:

https://media.poczta-polska.pl/pr/353531/poczta-polska-zamek-pieskowa-skala-trafil-na-znaczek-serii-europa?rss=true

Nawigacja wpisu

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka prywatności
O ciasteczkach
ZGADZAM SIĘ