Informacje ogólne o gminie

Informacje ogólne:

 

Sułoszowa jest malowniczo położoną wsią w górnym odcinku Doliny Prądnika i na wierzchowinie jurajskiej. Zbocza doliny obfitują w liczne skałki, mające często fantastyczne kształty np. Maczuga Herkulesa, Fortepian czy Kołowrocie. Sułoszowa, której historyczne korzenie sięgają XIV w., jest jedną z najdłuższych miejscowości w Polsce (ok. 10 km). Klejnotem gminy jest zamek w Pieskowej Skale, zbudowany przez Kazimierza Wielkiego w XIV w., będący obecnie najpiękniejszym w regionie przykładem rezydencji renesansowej.

 

Na gminę Sułoszowa składają się trzy miejscowości. Są to: Wola Kalinowska, Wielmoża i Sułoszowa podzielona na działy Sułoszowa I, II, III, będące odrębnymi sołectwami. Cała gmina leży w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego, a część wschodnia gminy stanowi integralną część tego jednego z najpiękniejszych polskich parków narodowych.

Gmina Sułoszowa położona w północno-zachodniej części Województwa Małopolskiego w odległości 37 km od Krakowa i 12 km od Olkusza jest typowo rolniczą gminą z dynamicznie rozwijającym się sektorem usług turystycznych (gospodarstwa agroturystyczne, miejsca noclegowe, punkty gastronomiczne).


DANE STATYSTYCZNE GMINY (2000, GUS)

Powierzchnia

53.38 km2
4.34% powierzchni powiatu
w tym: 
– użytki rolne: 89.0%
– użytki leśne: 7.0%


Dochód

– na mieszkańca: 1106.0 zł

do średniej dla gmin:
– w województwie: 83.3% 
– w kraju: 78.5%

Nawigacja wpisu

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka prywatności
O ciasteczkach
ZGADZAM SIĘ