Powiatowo-Diecezjalno-Gminne Dożynki 2012
W niedzielę, 26 sierpnia br. w Sułoszowej odbyły się Powiatowo-Diecezjalno-Gminne Dożynki 2012. Święto Plonów rozpoczęła uroczysta msza św. koncelebrowana przez ks. bp Grzegorza Kaszaka, biskupa diecezji sosnowieckiej. Po nabożeństwie, barwny korowód przeszedł na boisko sportowe przy Przedszkolu Samorządowym w Sułoszowej, gdzie odbył się tradycyjny obrzęd dożynkowy. Przybyłych na uroczystości gości przywitali Józef Krzyworzeka, starosta krakowski i Stanisław Gorajczyk, wójt gminy Sułoszowa.
W dożynkach udział wzięli m.in. posłowie Andrzej Adamczyk, Andrzej Duda, Jerzy Fedorowicz i Jacek Osuch, Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego, Wojciech Kozak, wicemarszałek, Renata Godyń-Swędzioł, Krzysztof Malczewski, starosta będziński, Jerzy Kwaśniewski, starosta olkuski, Tadeusz Nabagło, przewodniczący Rady Powiatu w Krakowie, Urszula Stochel, wicestarosta powiatu krakowskiego, Krzysztof Karczewski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Krakowie, Adam Wójcik, członek Zarządu Powiatu, radni powiatowi Wojciech Bosak, Janusz Cerek, Leszek Dolny, Lucjan Goraj, Piotr Goraj, Wojciech Karwat, Łukasz Krupa, Janina Lasoń, Jarosław Łojek, Małgorzata Madeja, Marek Piekara, Wiesław Marek Woch, młodszy inspektor Maciej Tomczyk, I zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Krakowie, st. bryg. Paweł Jarosz, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu krakowskiego.
Wójt Gminy Stanisław Gorajczyk otwierając uroczystości dożynkowe między innymi mówił;„Dożynki są przede wszystkim świętem rolnika, rolniczego trudu, z którego wszyscy korzystamy, i za to my wszyscy jesteśmy winni pracującym na roli wdzięczność i szacunek. Są okazją by podziękować Wam za wielki trud, wysiłek i zaangażowanie, jakie wkładacie aby zebrać plony, aby nie zabrakło chleba na polskim stole. Dziękujemy wszystkim, którzy rolę swą umiłowali i ciężko na niej pracują. Dziękujemy również dzisiaj Panu Bogu za to, że pozwolił nam zebrać tegoroczne plony pomimo anomalii pogodowych. Wszyscy mamy jeszcze przed oczyma gwałtowne burze, lokalne podtopienia czy trąby powietrzne, jakie nawiedziły teren naszego kraju, jak i nasze najbliższe okolice. Pomimo tego myślę, że mamy się z czego cieszyć i za co Panu Bogu i ludziom dziękować.” Nasze dzisiejsze święto jest wspaniałą okazją by pokazać misternie wykonane, okazałe dożynkowe wieńce, które są dowodem, że ziarna na nowy chleb i na nowy zasiew nie zabraknie. Nie zabraknie również nadziei i wiary w przyszłe plony.
Dziękujemy za okazały bochen chleba upieczony z nowego ziarna, bo w tym chlebie zawarta jest nasza gościnność i obietnica, że gdyby nawet komu miało go zabraknąć, każdemu z nas wystarczy wrażliwość, by cudzą biedę zobaczyć i swoim chlebem się podzielić.”
W trakcie oficjalnego otwarcia obrzędu dożynkowego Józef Krzyworzeka, starosta krakowski, mówił:„Będziemy pielęgnować wspaniałą ludową tradycję dziękowania za zebrane plony i honorowania wszystkich, dzięki którym nasze stoły pełne są plonów z pól, ogrodów, łąk i sadów. Bo to właśnie przywiązanie do obyczajów przejętych od naszych ojców buduje naszą tożsamość i stanowi o sile społeczności. Jesteśmy z niej dumni, dlatego z należytym szacunkiem przełamiemy się bochnami chleba wypieczonego z zebranego w te żniwa ziarna i będziemy celebrować kolejne elementy dożynkowych uroczystości. Nie możemy jednak zapomnieć, że jest to szczególny dzień w roku, kiedy wraz z rolnikami radośnie podsumowujemy tegoroczne żniwa i cieszymy się zbiorami. I to właśnie pracujący na roli są dzisiaj najważniejszymi uczestnikami i bohaterami Święta Plonów” – podkreślił starosta.
Obrzęd dożynkowy rozpoczęło przekazanie chleba wypieczonego z tegorocznego ziarna przez starostów dożynek gospodarzom – ks. bp Grzegorzowi Kaszakowi, Józefowi Krzyworzece i Stanisławowi Gorajczykowi – którzy uroczyście go podzieli i częstowali nim uczestników święta plonów. Starostami byli Małgorzata Gądek od 1996 roku prowadzącą wraz z mężem Krzysztofem gospodarstwo rodzinne w Wielmoży o powierzchni 11 ha, w którym hoduje bydło mleczne i opasowe oraz Grzegorz Kiszka, który wraz z żoną Elżbietą od 1998 roku prowadzi położone w Sułoszowej 10,5-hektarowe rodzinne gospodarstwo rolne nastawione na produkcję roślinną, głównie zboża i ziemniaków.
Obrzędowi towarzyszyły konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz na najładniejsze i „najsmaczniejsze” stoisko. Uczestników oceniała komisja, w skład której weszli Krystyna Reinfuss – Janusz, etnograf, Krystyna Janecka, przewodnicząca Powiatowej Izby Rolniczej, Agnieszka Pyla z Biura Promocji i Współpracy Starostwa Powiatowego w Krakowie, Danuta Mosur, doradca MODR w Karniowicach oraz ks. Krzysztof Bendkowski, dyrektor Duszpasterstwa Ogólnego Diecezji Sosnowieckiej. Konkurs na najładniejsze i „najsmaczniejsze” stoisko dożynkowe wygrały ex aequo panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Przybysławicach, gm. Skała i Wielmoży, gm. Sułoszowa. Nagrody rzeczowe ufundowały Małopolska Izba Rolnicza oraz Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. Koło Gospodyń Wiejskich z Sułoszowej I przygotowało najładniejszy wieniec dożynkowy i oprócz nagrody finansowej otrzymało pamiątkowy puchar od ks. bp Grzegorza Kaszaka. Drugą nagrodę otrzymało KGW Jerzmanowice – Przeginia, a trzecie KGW Damice, gm. Iwanowice. W sumie do konkursu zgłoszono 38 grup wieńcowych. Wieniec przygotowany przez KGW Sułoszowa I będzie reprezentował diecezję sosnowiecką podczas Ogólnopolskich Dożynek na Jasnej Górze 2012, natomiast wieniec KGW Jerzmanowice – Przeginia powiat krakowski w trakcie Dożynek Województwa Małopolskiego w Porąbce Uszewskiej.
Tradycyjnie już na powiatowych dożynkach wyróżnieni zostali najlepsi rolnicy z gmin z terenu powiatu krakowskiego. Pamiątkowe dyplomy i patery z rąk Tadeusza Nabagło, przewodniczącego Rady Powiatu w Krakowie, Małgorzaty Madei, radnej powiatowej i Mirosława Golanko, sekretarza powiatu, odebrali:
• Kazimierz Papież, Chorowice, gm. Mogilany
• Tadeusz Wójcik, Raciborowice, gm. Michałowice
• Wacław Kurowski, Rzeszotary, gm. Świątniki Górne
• Mariola i Paweł Kołacz, Wężerów, gm. Słomniki
• Jolanta i Zbigniew Trątnowieccy,Luborzyca, gm. Kocmyrzów – Luborzyca
• Jan Gawęda, Wielmoża, gm. Sułoszowa
• Lucyna i Wiesław Lenik, Rybna, gm. Czernichów
• Tadeusz Walczowski, Radwanowice, gm. Zabierzów
• Rafał Bugajski, Cianowice, gm. Skała
• Jerzy Miklas, Złotniki, gm. Igołomia – Wawrzeńczyce
• Zofia i Piotr Kaźmierowscy, Widoma, gm. Iwanowice
• Józef Papiz, Jerzmanowice, gm. Jerzmanowice – Przeginia
• Ryszard Surga, Bibice, gm. Zielonki
• Daniel Stępień, Nawojowa Góra, gm. Krzeszowice
• Marian Jagło, Szyce, gm. Wielka – Wieś
• Wojciech Czekaj, Kaszów, gm. Liszki
Kończąc oficjalną część uroczystości wójt gminy Stanisław Gorajczyk podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania i przebiegu tegorocznych dożynek. Szczególne podziękowania wójt gminy skierował do księdza biskupa Grzegorza Kaszaka oraz Starosty Krakowskiego za wybranie gminy Sułoszowa na miejsce tegorocznych dożynek oraz za wydatną pomoc w ich organizowaniu.
Wójt podziękował również księdzu Leszkowi Kołczykowi – proboszczowi miejscowej parafii oraz sponsorom za rzeczowe i finansowe wsparcie uroczystości.
Nie obyło się bez podziękowania mieszkańcom gminy Sułoszowa za piękne dekoracje.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości wystąpiła młodzież z Gimnazjum w Sułoszowej a następnie gwiazda wieczoru – znana i lubiana piosenkarka – Alicja Majewska.
Dożynki zakończyła zabawa taneczna z zespołem Quattro.