CZAD – cichy zabójca
Sezon grzewczy to szczególnie niebezpieczny okres z uwagi na cichego zabójcę jakim jest lotny, bezwonny i niewidoczny czad. Czad czyli tlenek węgla jest niedrażniący ale wyjątkowo toksyczny i śmiertelnie trujący. Powstaje w procesie niepełnego spalania paliw takich, jak węgiel, gaz ziemny, drewno czy ropa naftowa w piecach, piecykach łazienkowych, kominkach, kuchenkach gazowych lub innych urządzeniach z komorą spalania. Wdychany z powietrzem tlenek węgla przedostając się do płuc drastycznie obniża zawartość tlenku w krwioobiegu i doprowadza do nieodwracalnego upośledzenia czynności życiowych a nawet śmierci. Pierwsze objawy zatrucia tlenkiem węgla – czadem to złe samopoczucie, osłabienie, nasilający się ból i zawroty głowy, duszności, wzmożona senność, ucisk w klatce piersiowej, przyspieszenie bicia serca i oddechu, nudności i wymioty. Bagatelizowanie tych objawów może być tragiczne w skutkach, dlatego w przypadku ich zauważenia należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, a najlepiej opuścić je wychodząc lub wynosząc poszkodowanego na świeże powietrze i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, bądź wezwać służby ratownicze dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 999 – pogotowie ratunkowe albo 998 – straż pożarną. W celu uniknięcia zatrucia czadem należy dbać o stan techniczny urządzeń oraz systemu wentylacyjnych, a najlepiej zaopatrzyć się w czujniki czadu. Nie warto bowiem oszczędzać na kosztach ich zakupu, bo nieporównywalnie większe są koszty leczenia i utraty zdrowia, a niekiedy nawet życia.
Szersze informacje znajdują się na stronie internetowej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Przypomina się, że Prawo zobowiązuje zarządców oraz właścicieli budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli instalacji gazowej, przewodów wentylacyjnych i kominowych co najmniej raz w roku.