Apel o przystąpienie do wykaszania zachwaszczonych gruntów

W trosce o wygląd naszej Gminy, środowisko rolnicze oraz bezpieczeństwo zdrowotne i pożarowe, apeluję o jak najszybsze przystąpienie do wykaszania zachwaszczonych gruntów, celem uniknięcia wymienionych zagrożeń.

Wójt Gminy Sułoszowa przypomina o likwidacji chwastów, która powinna być przeprowadzana kilkukrotnie systematycznie w ciągu roku – od wiosny do wczesnej jesieni.

Obowiązek zwalczania chwastów oraz jego egzekwowanie wynika z ustawy z dnia 3 lutego 1995r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1161). Zaniechanie zwalczania chwastów postrzegane może być jako forma degradacji gruntów powodująca utratę albo ograniczenie wartości użytkowej gruntów, do rekultywacji których na własny koszt zobowiązany jest każdy właściciel gruntów stanowiących użytki rolne oraz każdy kto ten stan spowodował.

Przypomina się rolnikom, którzy złożyli wnioski do ARiMR o płatności obszarowe, że jednym z warunków otrzymania dopłaty jest utrzymanie gruntów rolnych w dobrej kulturze rolniczej i stosowanie dobrej praktyki rolniczej. Jednocześnie informuje się, że właściciel gruntu sąsiedniego może wystąpić z roszczeniami o charakterze cywilno-prawnym w stosunku do właściciela lub posiadacza gruntu, na którym występuje zachwaszczenie.

W sytuacji gdy zachwaszczona i zarośnięta działka przyczyni się do zagrożenia pożarowego, zaniechanie obowiązku jej wykoszenia może również rodzić odpowiedzialność karną na podstawie art. 82 i 117 Kodeksu wykroczeń, stanowiąc podstawę do nałożenia mandatu karnego.

Art. 117. § 1. Kodeks wykroczeń: Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.